۸۸/۱۰/۲۷

آخرین مطالب درج شده در سایت

تالاب یند علی خان

تصاویر کلاه قاضی

تصاویر قلعه ماران

تصاویر جنگل ابر

تصاویر پیاده روی حاشیه زاینده رود در مارکده

گزارش صعود به قله کلار از نگاه دوستان

تصاویر صعود به قله کلار

تصاویری از سفر به نوش آباد

تصاویر برنامه جنگل نوردی کجور به سیسنگان

گزارش بازدید از پدران و مادران ایرانی

غار دنگزلو

شهر زیر زمینی اویی

تصاویر صعود به قله دماوند

تصاویر برنامه آبشار پونه زار

تصاویر سفر به شهر رامیان و بازدید از آبشارهای شیر آباد

گزارش برنامه پیمایش غار سراب

تصاویر غار سراب

تصاویر طبیعت ماسوله و للندیز

تصاویر قلعه رودخان

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

تصاویر

 

تصاویر کلاه قاضی

تصاویر قلعه ماران

تصاویر جنگل ابر

تصاویر پیاده روی حاشیه زاینده رود در مارکده

تصاویر صعود به قله کلار

 

تصاویری از سفر به نوش آباد

تصاویر برنامه جنگل نوردی کجور به سیسنگان

 تصاویر برنامه بازدید از پدران و مادران ایرانی

تصاویر برنامه آبشار پونه زار

تصاویر سفر به شهر رامیان و بازدید از آبشارهای شیر آباد

آبشار عروس

تصاویر صعود به قله دماوند

 

تصاویر غار سراب

تصاویر طبیعت ماسوله و للندیز

تصاویر قلعه رودخان

 

تصاویر صعود به قله کرکس از مسیر اوره

تصاویر باغ بهادران و آیدوغمیش

تصاویر چشمه علی دامغان

تصاویر آبشار گزو

  

تصاویر چشمه باداب سورت

      

تصاویر دشت لاله دهاقان

  

 تصاویر سفر به روستای برزک

 

تصاویر سفر اورامان تخت 

   

 
 
  
 
 
 

تصاویری زیبا از تالاب گاوخونی و ارگ قورتان

 

تصاویر نطنز

 

تصاویری از روستای طرق

تصاویری از دره عشق

 

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

شرایط و نحوه ثبت نام در برنامه ها

شماره های تماس و کسب اطلاعات بیشتر :

تلفن : 09131706381  کبیری

ایمیل: spadana_nature@yahoo.com

نحوه ثبت نام :

تماس با سرپرست هر برنامه (در صورت نداشتن شماره سرپرست، میتوانید  با مسئول روابط عمومی تماس بگیرید )نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

انواع تورها

سفر های ایران شناسی، تاریخی و فرهنگی

حیات اجتماعی در ایران از سکونت گاه های انسان عصر نوسنگی شروع شده و تا جوامع بومی مانند عیلامی ها، ورود اقوام مهاجر آریایی و شکل گیری تمدن های بزرگی چون مادها، هخامنشیان و ساسانیان ادامه پیدا کرده و در نهایت در ایران امروز جلوه گر شده است. از نتایج این پیشینه باستانی، فرهنگی غنی و پیچیده است که ریشه ای کهن در هزاران سال زندگی انسان ها دارد. آثار متعددی از تمدن های کهن ایرانی هنوز در این سرزمین پا بر جاست. سفر به خوزستان برای دیدار از آثار تمدن عیلامی در چغازنبیل و ایذه، سرزمین پارسه برای دیدار از آثار هخامنشی در تخت جمشید و تمدن ساسانی در شهر تاریخی بیشابور، همدان برای دیدار از تمدن مادها در هگمتانه و ده ها شهر و اثر تاریخی دیگر از جمله سفر های ایران شناسی است.

 

راهپیمایی در جنگل، دامنه گردی و دوچرخه سواری

جنگل های ایران بیشتر در دامنه های شمالی رشته کوه البرز قرار دارند. دامنه های زاگرس نیز پوشیده از جنگل های بلوط است. بازمانده های جنگل های هیرکانی در مازندران که مربوط به 10000 سال بیش و بسیار قدیمی تر از جنگل های قدیمی اروپا است، از نظر زیست محیطی بسیار با ارزش هستند. عبور از بلندی های سرسبز و کناره های آبی خزر، دریاچه نئور، جنگل ابر، ارسباران، جهان نما و شست کلاته، هیکو، از جمله سفر های راه پیمایی در جنگل و دوچرخه سواری هستند.

روستا گردی و دیدار از زندگی اقوام و عشایر

زندگی اقوام و عشایر کوچنده ایرانی که حیات اقتصادی آن ها مبتنی بر دامداری است، مانند عشایر بختیاری، قشقایی، و ایل سون از زیبایی های اکوتوریستی این سرزمین به شمار می رود. تنوع زبان، رقص، لباس، آداب و رسوم، غذا، مسکن و دیگر خصوصیات فرهنگی در بین اقوام و عشایر ایرانی از دیدنی های این گونه سفرهاست.

روستاهای تاریخی و شگفت انگیز ایران با مردمانی صمیمی و سبک های معماری خاص خود،  توانسته اند جلوه ای از همزیستی انسان و طبیعت را به نمایش بگذارند و روستاگردی را به یکی از شاخه های اصلی طبیعت گردی در ایران تبدیل کنند. روستاهای اورامان، اورامان تخت، پالنگان و هجیج با ساختار پلکانی، میمند با ساختار غار مانند و کندوان، نای بند کویر، ماخونیک، ماسوله، اشتبین از جمله این روستاها هستند. سفر به این روستاها تا دامنه های زردکوه و دنا برای دیدار از عشایر بختیاری و قشقایی از جمله سفر های روستا گردی هستند.

دیدار از پارک های ملی و مناطق حفاظت شده

16 پارک ملی، 9000000 هکتار مناطق حفاظت شده، 20 تالاب بین المللی و انواع اکوسیستم های کوهستانی، جنگلی، ساحلی و بیابانی از مهمترین منابع زیست محیطی کشور هستند. برخی   پارک های ملی ایران به عنوان ذخیره گاه زیست کره از سوی سازمان ملل متحد مورد حمایت قرار گرفته اند. در این مناطق حدود 8000 هزار گونه گیاهی وجود دارد و 500 نوع پرنده بومی و مهاجر مانند درنای سیبری، هوبره، شاهین، پلیکان و عقاب طلایی و 160 گونه پستاندار نظیر گورخر ایرانی، یوزپلنگ (چیتا)، غزال و خرس آسیایی زندگی می کنند که بعضی از آن ها از گونه های نادر، باارزش و منحصر به فرد این سرزمین هستند.

مناطق حفاظت شده گاندو (کروکودیل پوزه کوتاه ایرانی)، دریاچه پریشان، خلیج نای بند، گنو، دریاچه ارومیه، جهان نما، ارسباران، دنا و پارک های ملی لار، گلستان و کویر در فهرست سفر های پارک ملی و حیات وحش قرار دارند.

کویر گردی

حدود یک چهارم  از مساحت ایران را، عرصه های بیابانی پوشانده اند، دو پهنه اصلی بیابانی، یکی کویر مرکزی و دیگری بیابان لوت از جذاب ترین دیدنی های طبیعت کشور هستند. تپه های ماسه ای، شن های روان، کریستال های نمک و از همه شگفت انگیزتر، کلوت ها، از زیباترین جلوه های طبیعی بیابان های ایران هستند. از سوی دیگر واحه های کهن، باغ های بهشت آسای ایرانی، قنات ها،    قلعه ها، کاروانسراها و ده ها شهر و روستا با معماری خاص کویری از نشانه های زیبای همزیستی انسان و طبیعت به شمار می روند. سفر لوت و کلوت ها، کویر مصر، مرنجاب، طبس و پارک ملی کویر از جمله سفر های کویرگردی می باشند.

کوه نوردی

قاره آسيا بلندترين كوه هاي جهان را در خود جاي داده است که دو رشته كوه زيبا و باشکوه  البرز و زاگرس از جمله آن ها هستند. این دو رشته کوه و سایر ارتفاعات که حدود سه چهارم از سطح ایران را پوشانيده اند، از این کشور عجیب در کنار همه پهنه های کویری اش، سرزمینی کوهستانی نیز ساخته اند. بیش از 90 قله بالاتر از 4000 متر همراه با یخچال های دائمی، آبشارها، چشمه ساران، دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها، غارها، جنگل ها و دامنه های سرسبز، غنای خاصی به اکوسیستم های کوهستانی این سرزمین بخشیده اند.

تنوع قومی و فرهنگی، جمعیت های ساکن در دامنه های این کوه ها که پیشینه حیات بعضی از آن ها به دوران ایران باستان باز می گردد، همراه با معماری خاص این نواحی، جلوه های دیدنی را در پیش چشمان مشتاقان طبیعت می گشایند. قله های دماوند (5671 متر)، سبلان (4880 متر)، زردكوه (4880 متر) و قله های حاشیه کویر همچون جوپار و شیر کوه که تضادی شگفت انگیزی از چشم انداز های کویری و کوهستانی را در کنار یکدیگر به تصویر می کشند.

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

علل و عواقب جهانگرمايی

جهان گرمایی می تواند ترجمه نسبتا مناسبی برای واژه global warming باشد و به این معناست که زمین در حال گرم شدن است. در حال حاضر گرم شدن کره زمین به یکی از مسائل نگران کننده برای بسیاری از دانشمندان جهان و نیز یکز از موضوعات هیجان انگیز برای رسانه های گروهی در کشور های مترقی تبدیل شده است. احزاب و گروهای سیاسی در غرب نیز از فرصت استفاده کرده و در تلاشند تا با دامن زدن به این مبحث و مشغول کردن مردم به این موضوع از آن وسیله ای برای جلب رای به نفع خود و یا محکوم کردن رقیب سیاسی شان بسازند.

آیا واقعا زمین در حال گرم شدن است؟ زمین همیشه گرم بوده است. متوسط حرارات این کره خاکی حدود ۱۵ درجه سانتی گراد است و برای ادامه حیات موجودات روی آن باید که گرم باشد. اما در پنجاه سال اخیر نیم درجه به گرمای آن افزوده شده و پیش بینی می شود که تا پنجاه سال آینده نیم درجه دیگر گرمتر شود.

زمین گرمایش را از کجا می گیرد؟ مهمترین منبع گرما برای کره زمین نور خورشید است. وقتی تابش آفتاب به زمین برخورد می کند بخش کمی از آن جذب سطح سیاره ما می شود. اما بخش عمده آن دوباره منعکس شده و از جو زمین خارج می شود. تابش برگشتی خورشید و گرمای آن ( که به دلیل برخوردشان با زمین طول موجشان عوض شده است) در مسیر بازگشتشان به خارج از جو زمین به لایه هایی از گازها - بخارها و غبارهایی از دی اکسید کربن -متان - نیتراس - ذرات آب و .. برخورد می کنند که پیرامون کره زمین را احاطه کرده اند. قسمتی از گرمای امواج خورشیدی در این لایه ها باقی می مانند . به این ترتیب این لایه های گازی مانند یک( پتو ) عمل کرده و زمین را گرم نگه می دارند. این گازها را اصطلاحا گازهای گلخانه ای می نامند. در پنجاه سال اخیر حجم این گازها و یا به عبارتی بهتر قطر این پتو بیشتر شده و زمین را بیش از نیازش گرم کرده است.

این گازها از کجا می آیند؟ این گازها از میلیونها و بلکه میلیاردها سال قبل وجود داشته اند. فعالیتهای آتشفشانی - تنفس و گاز معده حیوانات - بخارات متصاعد شده از اقیانوسها و نیز فعالیتهای شیمیایی برخی از گیاهان مهمترین عوامل تولید طبیعی این گازها در زمین هستند. اما در حال حاضر ( انسان) با تولیدمصنوعی این گازها و نیز قطع درختانی که کاهنده این گازها هستند متهم شده است که نقش اصلی را در افزایش گازهای گلخانه ای در زمین و گرمتر شدن آن ایفا می کند.از یکسو سوختن مواد نفتی ( مانند بنزین - گازوییل - روغن و ..) و نیز ذغال سنگ حجم عظیمی از دی اکسید کربن را وارد فضای زمین می کند و از سویی دیگر جنگل کشی های وسیع در مناطق استوایی پالایشگاههای طبیعی برای تصفیه این آلاینده ها در زمین را از بین می برند.

جهان گرمایی چه ضرری دارد؟ ادامه روند گرم شدن بیش از حد زمین منجر به تغییرات اقلیمی (Climate change) در قاره های مختلف می شود. یخهایی که در قطبها هستند ( بخصوص قطب شمال ) و نیز یخچالهای طبیعی مانند هیمالیا آب می شوند. سطح آب دریاها و رودخانه ها بالا می آید و سرزمینهای پست و ساحلی برای همیشه غرق می شوند. نظم جغرافیایی دنیا بر هم می خورد. در بعضی نقاط جهان خشکسالی های درازمدت و دائمی حاکم می شوند و در برخی دیگر از نقاط نیز به گونه ای پی در پی طوفانهای نابود کننده و سیلابهای ویرانگر براه می افتند. تابستانهایی بسیار گرمتر و زمستانهایی بسیار سردتر نیز در انتظار همه جای دنیا خواهذ بود. بیماریهای خطرناک محلی و منطقه ای جهانی می شوند و نسل بسیاری از گیاهان و حیواتات نیز منقرض خواهد شد.

کشورهای دنیا برای مقابله با جهان گرمایی چه کرده اند؟ نگرانی از نابودی محیط زیست و هراس از عواقب آن مخصوص ملتها و دولتهای مترقی جهان است. ملل عقب مانده و حکومتهای عقب مانده ترشان نه متوجه خطر شده اند و نه اساسا به آن اعتقادی دارند. جالب اینجاست که در حال حاضر همین ملل و دول عقب مانده اصلی ترین قربانیان تغییرات اقلیمی جهان شده اند.خشکسالی های دراز مدت آفریقا و سیلابهای بی امان آمریکایی جنوبی و نیز طوفانهای نابهنگام اقیانوسی نخستین علائم پدیده جهان گرمایی و عواقب مصیبت بار آن هستند. اما در جهتی دیگر - ملل مترقی و حکومتهای مترقی ترشان نسبت به سرنوشت خود و همه جهان عمیقا احساس مسئولیت می کنند. موضوع جهان گرمایی و حفظ محیط زیست به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از دغدغه های اصلی و ملی در جوامع پیشرفته جهان است . اساسا احساس مسئولیت نسبت به حفظ محیط زیست و تلاش برای بهبودی آن یکی از شاخص های توسعه کشورها و ملتها به شمار می رود. تا کنون قرار دادهای و توافقنامه و پیمانهای بسیاری برای کاهش گازهای گلخانه ای میان کشورهای پیشرفته و مسئول جهان بسته شده است. کشورهای مترقی متعهد شده اند که اسبابی فراهم سازند تا از حجم گازهای خطرناکی که صنایع شان تولید می کنند بکاهند. مهمترین این توافقنامه ها پیمان ( کیوتو ) است.

موضع آمریکا چیست؟ ایالات متحده آمریکا از یکسو قدرتمندترین و تاثیرگزارترین کشور جهان و از سویی دیگر بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای در دنیاست.این کشور آماده ارائه همه گونه مساعدتهای علمی و فنی برای کاهش حجم گازهای گلخانه ای شده است اما حاضر به امضای قراردارد کیوتو و تعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای در کشور خود نیست. دولت آمریکا معتقد است که طبق نتیجه تحقیقات جمع کوچکی از ورزیده ترین - کار کشته ترین - مجهزترین و بی طرفترین دانشمندان جغرافیدان جهان که در دانشگاههای آمریکا و انگلستان مشغول به تحقیق و تدریس هستند حقیقت چیزی غیر از آن هست که اکثر دانشمندان جهان می گویند. دولت آمریکا با استناد به نتایج داشمندان مورد اعتماد خود بر این باور است که مهمترین عوامل تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهان در واقع آتشفشانها - معده گاوها و گوسفندها - مزارع برنج و نیز قتل عام جنگلهای استوایی هستند و نه خودروهای آمریکایی. دولت کنونی آمریکا معتقد است که تعهد آن کشور به کاهش تولید گازهای گلخانه ای سالیانه صدها میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت بی آنکه منجر به نتیجه مثبتی برای بهبود محیط زیست جهان شود. شخصیتهای علمی بی طرف در آمریکا و انگلستان در مجموع با موضع دولت آمریکا موافق هستند و معتقدند که دولت آمریکا نقش چندانی در فاجعه ای که در حال رخ دادن است ندارد . آنها توصیه می کنند که بهتر است کشورهای جهان از یکسو قتل عام جنگلها - کشت برنج - و پرورش گاو را خطری جدی تلقی کنند و از سویی دیگر خود را برای مقابله با عواقب جهان گرمایی آماده سازند.


موضع دولت و مقامات ذیربط ایران در مقابل جهان گرمایی چه بوده است؟ ایران اساسا وزارت محیط زیست ندارد که بخواهد درباره جهانگرمایی یا هر مسئله دیگر زیست محیطی موضعگیری بکند یا نکند. متاسفانه روند حفظ محیط زیست به معنای واقعی و علمی آن در ایران وجود ندارد. موضوعاتی مانند گرمتر شدن کره زمین و عواقب آن نیز برای مقامات مسئول در کشور ما مسائلی بی اهمیت یا ناشناخته باقی مانده اند.

جهان گرمایی و تغییرات اقلیمی ناشی از آن چه خطری برای ایران در بر دارند؟ آب شدن یخچالهای شمال اروبا باعث افزایش حجم آب رودخانه هایی می شوند که از آنجا سرچشمه می گیرند. یکی از این رودخانها ( ولگا) است که به دریای مازندران می ریزد. با این کار سطح آب دریای مازندران بالا می آید و همه مناطق ساحلی آن به زیر اب فرو خواهد رفت. این روند از چهل سال بیش شروع شده ودر آینده ای نه چندان دور شدت خواهد گرفت. در مرکز ایران نیز بیش بینی می شود تابستانها بسیار گرمتر و زمستانها خشک و بسیار سرد تر شوند. خشکسالی و سیلاب برای همه نقاط ایران متصور است. در جنوب شرق نیز کرانه های ایران قربانی طوفانهای نابهنگام حوزه اقیانوس هند خواهند شد کما اینکه چند روز پیش برای نخستین بار طوفانهای اقیانوسی به استان هرمزگان رسیدند. وضعیت محیط زیست ایران در حال حاضر به خودی خود فاجعه بار است و تا نابودی کامل فاصله چندانی ندارد. عواقب جهانگرمایی در واقع محیط زیست ویران ایران را ویرانه تر خواهد کرد.

منبع

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

آموزشی

این قسمت شامل مقالات آموزشی در زمینه های مربوط به کوهنوردی و طبیعت گردی می باشد.
 

دوره های زمین شناسی را از نظر طول مدت زمان بشرح ذیل طبقه بندی کرده اند:

پروژه اسپروز

پدیده‌های هواشناسی و پیش‌بینی آنها در مقیاس همدید (سینوپتیک، هزاركيلومتري) بررسی می‌شوند. اما پدیده‌های هواشناسی در قلمرو کوهستانی در مقیاس خرد (مایکرو، چند متري) و میانه (مزو، چند كيلومتري) رخ می‌دهند. از این رو پیش‌بینی‌های هواشناسی در مقیاس همدید کارایی چندانی در کوهستان ندارد. اهمیت این مساله زمانی بیشتر آشکار می‌شود که کوه‌نوردان و کوه‌پیمایان پیش از کوهنوردی، کوه‌پیمایی و صخره‌نوردی، نیاز به اطلاعاتی دارند که با زندگی آنان پیوندی تنگاتنگ دارد.

غار و غارنوردی

 بدون تردید غار نوردی با تمامی رشته ها و زیر شاخه های ورزشی کوهنوردی تفاوت دارد ، زیرا در این رشته، قبل از هر گونه اقدامی ، کسب تجربه کافی و مهارتهای لازم برای غارنوردی ضروری است و به حداقل دو سال زمان نیاز دارد.

اصول گام برداری صحیح در کوه

صعود از كوه ورزشي توأم با راه پيمايي است كه ركن و پايه اصلي آن حركت است. آيا مي توان در كوه به راحتي قدم برداشتن در خيابانهاي شهر حركت نمود؟ آيا در اين جا نيز مي توان پاي خود را به زمين ساييده و يا يك پاي را جلوي پاي ديگر قرار داده و به عبارتي سر به هوا قدم برداشت؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

اخبار

 این قسمت شامل آخرین اخبار درباره موضوعات مختلف مرتبط با گردشگری طبیعت گردی کوهنوردی و ... است

وقتى وارد ارگ  مى شویم درست در وسط آن عمارت بلند نوسازى وجود داردکه کوک ناسازگارى در وسط یک بافت تاریخى و قدیمی را می زند. سال ۱۳۷۷ ساکنان روستا حسینیه کوچک و قدیمى قلعه را تخریب کرده و به جاى آن ساختمانى نوسازى با ارتفاع ۱۰ متر برپا میکنند.که از بیرون و بلندى بخصوص از مسیر ورودی روستا قبل ازآن به خوبى نمایان است.

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

مکان های تاریخی

 

پل ورزنه

در بررسي همه جانبه راههاي شهر ورزنه و شناسايي عوامل متشكله و ساخت و ساز عناصر معماري و ساختماني آنها گامي شايان توجه در باز شناسي آورد هاي مردم سخت كوش ورزنه است. يكي از آثار تلاش اين مردم پل تاريخي موسوم به پل ورزنه است. اين پل يادآوردي است از يافته هاي فني و معماري آنان در عمران منطقه و ايجاد ارتباط بين حال و گذشته.

ارگ قورتان

روستاي قورتان در سمت شمالي رودخانه واقع است و از همان ابتدا ي ورود به آن عظمت ديوارهاي قلعه اش چشمگير است. قلعه در شيب ساحل رود بنا شده است و همچنان سالم و پا بر جا مانده و استحكامش به چشم مي زند. تنها در سمت جنوبي قلعه يعني در سمت رودخانه است كه ديوارش فروريخته و علتش بي ترديد طغيانهاي زاينده رود بوده است.

 

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

روستاهای گردشگری ایران

1) استان اصفهان

* محمدآباد جرقویه (بادگیر، مسجد جامع، قلعه قدیمی و بافت جالب قدیمی شهر و...)

[۱] ۱) استان کردستان

* روستاهای صلوات آباد، اورامان تخت، پالنگان، خسرو آباد، گروس، نگل، اوینگ، نوره

۲) استان قم

* روستاهای گیو، دره قاهان، وشنوه

۳) استان کرمانشاه

از طرف سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ۱۴ روستای کرمانشاه به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده‌اند (برای اطلاعات بیشتر به سایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه [۲] بخش گردشگری دیدنیهای استان مراجعه شود)شامل:

* روستاهای شالان، خانقاه، شمشیر، پیران، چرمله علیا، کندوله، سرخه دیزه، گلین، سراب هرسم، هریر، نژیورانو فش.

۴) استان قزوین

* روستاهای اوان، جرندق، فارسجین، حصار، محمدآباد، هجیب، رودک، شکرناب، زرجه بستان، زرشک، موشقین، سیاه پوش، میلِک

۵) استان فارس

* روستاهای قلات، مارگون، دشتک، جیزرزار، پاقلعه، تنگ براق، بندامیر، سر مشهد

۶) استان سیستان و بلوچستان

* روستاهای سه کوهه، لادیز، تمین، آبادان، ناهوک، کجور، بریس

۷) استان آذربایجان غربی

* روستاهای سوله دو کل، سهولان، احمدآباد تکاب، شلماش، حسنلو

۸) استان کهگیلویه و بویراحمد

* روستاهای مختار، دلی بهرام بیگی، کریک، چشمه بلقیس چرام، دیشموک، مارین

(توضیحات در مورد روستای زیبای مارین : مارين روستايي زيبا در 36 کيلومتري شمال شهر گچساران در استان کهگيلويه و بويراحمد است. روستاي مارين با داشتن آب وهواي مساعد و مناظر ديدني مکان مناسبي براي گردشگران و مسافران در تابستان و فصل گرما است. شرايط آب و هوايي، نوع معماري و بافت تاريخي و زيباي اين روستا باعث شده تا مردم و گردشگران از آن بعنوان ماسوله دوم در جنوب ياد کنند.جوشش چشمه هاي مارين از دل زمين که خواص معدني نيز دارند همچنين وجود باغستانهاي زيبا ‌و انبوه گردشگاهي بکر در کنار روستاي مارين بوجود آورده است. وجود بقعه متبرکه امامزاده بي‌ بي‌ حميده خاتون(س) از نوادگان امام موسي کاظم(ع) در کنار اين روستا بر جذابيت اين منطقه افزوده و ميهمانان در بدو ورود به روستاي مارين به زيارت آستان مقدس اين بقعه ‌متبرکه مي‌ روند. marin.parsiblog.com)

۹) استان لرستان

* روستاهای بیشه، ونایی، درب گنبد، ولی عصر، کمندان، حشمت آباد، دره تنگ علیا، شول آباد، دیماندول، میربک شمالی

۱۰) استان بوشهر

* بندر طاهری(سیراف)، نایبند، رود فاریاب

۱۱) استان سمنان

* روستاهای شهر مجن، قلعه نو خرقان، فرو مد، دیباج، رامه و قالیباف، ملاده، ده صوفیان

۱۲) استان همدان

* روستاهای سیمین ابرو، ورکانه، خاکو، حبشی، علیصدر

۱۳) استان اردبیل

* روستاهای ماجولان، کزج، برندق، انار، برزند

۱۴) استان خراسان شمالی

* روستاهای رویین، اسفیدان، درکش

۱۵) استان خراسان جنوبی

* روستاهای ماخونیک، چنشت، خراشاد، کوچ، باغستان علیا، بیدسکان، مهوید، خرو، مصعبی

۱۶) استان خراسان رضوی

* روستاهای عمرانی(عزیز آباد)، اخلمد، ابرده سفلی، مزینان، باغستان، بار، دیزبادعلیا، بزد، بزنگان

۱۷) استان زنجان

* روستاهای خوین، روستای قروه، شاه‌نشین (ده بهار)، منطقه حفاظت شده انگوران و کلیسای تک‌آغاج، گلابر (قلابر)

۱۸) استان گیلان

* روستاهای سراوان، چاف، امیر کلایه، بالارود، قلعه رودخان، آق اولر و مریان، امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، امامزاده هاشم، سفیدآب

۱۹) استان مرکزی

* روستاهای انجدان، هزاوه، وفس، جاسب، کاروانسرا

۲۰) استان مازندران

* روستاهای جواهر ده، جنب رودبار، دو هزار برسه، سه هزار درجان، کلاردشت، کردیچال، کلمه، کجور، میخساز، لاویج رییس کلا، کرچی، جوربند,شهرقدیمی آلاشت (زادگاه رضاخان), آبشار دراسله وروستای ارات بن

۲۱) استان یزد

* روستاهای باجگان، قطروم، شادکام، ده بالا، طرزجان، اسلامیه، توران پشت، سانیچ، کرخنگان، سر یزد، منشاد

۲۲) استان کرمان

* روستاهای سیرچ، کوهپایه، بیدخوان، دلفارد، خبر، طرز، هنزا، لاله زار

۲۳) استان هرمزگان

* روستای خربس، لافت، روستای باستانی سیبه، گنبد سرخ، ایسین، روئیدر.

۲۴) استان تهران

* روستاهای جلیزجند، شهرستانک،برگ جهان، گچسر، دیزین، دریاچه تار، کرکبود، گیلیرد، هیو، قلعه عظیم آباد، حاجی آباد عربها، رودافشان، ازبکی

۲۵) استان چهار محال و بختیاری

* روستاهای چشمه، یاسه چا، هوره، امام قیس، شیخ علیخان

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این گزارش به معرفی مشروح روستاهای استان‌های کشور به شرح ذیل پرداخته‌است:

الف) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سیرچ، شهرستان کرمان، بخش شهداد، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۲- روستای کوهپایه، شهرستان کرمان، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۳- روستای بید خوان، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، منطقه خوش آب و هوای کوهستانی با درختان کهنسال

۴- روستای دلفارد، شهرستان جیرفت، بخش مرکزی، دارای دره خوش آب و هوا

۵- روستای خبر، شهرستان بافت، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و منطقه حفاظت شده حیات وحش و زیارتگاه شاه ولایت

۶- روستای طرز، شهرستان راور، بخش مرکزی، دارای آب و هوای مناسب در حاشیه کویر و سروهای بسیار قدیمی

۷- روستای هنزا، شهرستان بافت، بخش رابر، دارای دره کوهستانی و درختان کهنسال گردو

۸- روستای لاله زار، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، دارای منطقه گردشگری خوش آب و هوا

ب) روستاهای هدف گردشگری در استان فارس و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای قلات، شهرستان شیراز بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی

۲- روستای مارگون، شهرستان سپیدان، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی

۳- روستای دشتک، شهرستان مرودشت بخش درودزن، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۴- روستای جیزرزار، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۵- روستای پا قلعه، شهرستان ممسنی، بخش دشمن زیاری، دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی

۶- روستای تنگ براق، شهرستان اقلید، بخش سده، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

۷- روستای بندر امیر، شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی بندر امیر

۸- روستای سرمشهد، شهرستان کازرون، بخش بالاده، دارای جاذبه‌های تاریخی

پ) روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای بیشه، شهرستان خرم آباد، بخش سپید دشت، دارای آبشار بیشه، رودخانه سزار، بازارچه محلی، کمپ چادری، جنگل

۲- روستای ونایی، شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار

۳- روستای درب گنبد، شهرستان کوهدشت، دارای مقبرة امامزاده شاه محمد (ع)، بازارچه محلی، رودخانه

۳- روستای ولی عصر، شهرستان پلدختر، بخش مرکزی، دارای تالاب‌های سه گانه، پارک مصنوعی

۴- روستای کمندان، شهرستان ازنا، بخش مرکزی، دارای رودخانه، باغات میوه، زندگی عشایری

۵- روستای حشمت آباد، شهرستان دورود، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، چشمه، جنگل

۶- روستای دره تنگ علیا، شهرستان الشتر، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، جنگل، درختان گردو، بیشه

۸- روستای شول آباد، شهرستان الیگودرز، دارای آبشار آب سفید، رودخانه، ایستگاههای پیک نیکی

ت) روستاهای هدف گردشگری در استان قزوین و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای زرآباد، بخش رودبار الموت، دارای بافت سنتی، همجواری با درخت خونبار زرآباد، امامزاده علی اصغر و نزدیکی به دریاچه اوان

۲- روستای آتان، بخش رودبار الموت، دارای معماری خاص روستایی

۲- روستای گازرخان، بخش رودبار الموت، همجوار قلعه الموت و طبیعت زیبا

۳- روستای اندج، بخش رودبار الموت، همجوار با صخره‌های عظیم و دره اندج رود و طبیعت زیبا

۴- روستای گرمارود، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه نویزرشاه، دارای بافت سنتی و آبشار گرمارود

۵- روستای شمس کلایه، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه میمون دژ، دارای بافت سنتی و چنار کهنسال ۱۲ تن

۶- روستای تلاتر، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی، باغهای فندق و امامزاده افضل

۷- روستای سوگا، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۸- روستای هیر، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۹- روستای سیردان، بخش طارم سفلی، همجوار مجموعه تاریخی شمیران و درخت چنار هزار ساله

۱۰- روستال کلج، بخش طارم سفلی، دارای باغهای درهم تنیده زیتون

۱۱- روستای زیتک، بخش طارم سفلی، همجوار آبگرم معدنی یله گنبد و غار انگول

۱۲- روستای جرندق، بخش مرکزی تاکستان، همجوار قزقلعه

۱۳- روستای فارسجین، بخش ضیاء آباد، همجوار امامزاده عبدالله

۱۴- روستای حصار، بخش آوج، همجوار برجهای تاریخی خرقان

۱۵- روستای محمد آباد، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۶- روستای هجیب، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۷- روستای رودک، بویین زهرا، دارای بافت سنتی و همجوار دریاچه حاجی عرب

۱۸- روستای شکرناب، بخش بشارات، همجوار امامزاده علی و دارای طبیعت زیبا

۱۹- روستای زرجه بستان، بخش بشارات، دارای چشم انداز طبیعی

۲۰- روستای زرشک، بخش مرکزی قزوین، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۱- روستای موشقین، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۲- روستای سیاه پوش، بخش طارم سفلی، درکنار سد سفیدرود، دارای منطقه‌ای بادخیز با توربینهای بادی، با باغهای پربار زیتون، آب معدنی کسمعین و...

ث) روستاهای هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سه کوهه، بخش شیب آب، همجوار آثار تاریخی سیستان

۲- روستای لادیز، بخش میرجاوه، دارای غار آبی لادیز، همجوار کوه تفتان

۳- روستای تمین، بخش میرجاوه، دارای دریاچه سردریا، همجوار کوه تفتان

۴- روستای آبادان، بخش مرکزی ایرانشهر، همجوار محوطه‌های باستانی، دارای باغهای میوه گرمسیری

۵- روستای ناهوک، بخش جالق سرادان، همجوار محوطه‌های باستانی جالق و مجموعه سنگ نگاره‌های نگاران و دارای باغهای میوه سردسیری

۶- روستای کجور، بخش مرکزی سرباز، دارای کوهستان زیبا و تمساح پوزه کوتاه و باغهای میوه گرمسیری

۷- روستای بریس، بخش دشتیاری چابهار، همجوار ساحل و مرکز تفریحی ماهیگیری

د) روستاهای هدف گردشگری در استان گیلان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سراوان، شهرستان رشت، بخش سنگر، دارای پارک جنگلی سراوان، کاروانسرای لات

۲- روستای چاف(پایین) شهرستان لنگرود، بخش مرکزی، دارای مجتمع اقامتی تفریحی چاف، تالاب امیر کلایه

۳- روستای امیر کلایه، شهرستان لاهیجان، بخش رودبنه، وجود تالاب امیر کلایه با جاذبه‌های بسیار، نزدیکی به ساحل دریا

۴- روستای بالارود، شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، دارای کاروانسرای تی تی، طبیعت جذاب و بکر (جنگل و رودخانه)

۵- روستای قلعه رودخان، شهرستان فومن، بخش مرکزی، وجود قلعه ۶/۲ هکتاری قلعه رودخان، پارک جنگلی

۶- روستای آق اولو و مریان، شهرستان تالش، دهستان کیش بی بی، دارای طبیعت جذاب، حمام تاریخی، محوطه‌های تاریخی

۷- روستای داماش، شهرستان رودبار، بخش خورگام، دارای طبیعت بکر و ییلاقی، وجود گونه گیاهی نادر سوسن چراغ و محوطه‌های تاریخی

۸- روستای امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحق، شهرستان شفت، بخش احمد سرگوراب، وجود زیارتگاه امامزاده ابراهیم، طبیعت ییلاقی، با اقامتگاهها

۹- روستای امامزاده هاشم، شهرستان رشت، بخش سنگر، وجود زیارتگاه از نوادگان حضرت علی(ع)، طبیعت زیبا، رودخانه سفیدرود با مجتمع اقامتی متعلق به اوقاف

۱۰- روستای سفید آب، شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، دارای جاذبه‌های طبیعی، مجتمع اقامتی و تفریحی

ذ) روستاهای هدف گردشگری در استان نهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای جلیزجند، شهرستان فیروزکوه، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی

۲- روستای شهرستانک، شهرستان کرج، دارای آثار تاریخی کاخ – تپه باستانی، قلعه دزدبند، حاشیه دره رودخانه کرج

۳- روستای گچسر، شهرستان کرج، وجود هتل گچسر و قدمگاه آقا سید علاء الدین در نزدیک روستا

۴- روستای دیزین، دارای منطقه کوهستانی، همجوار حاشیه رودخانه، وجود پیست اسکی

۵- روستای دریاچه تار، شهرستان دماوند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۶- روستای کر کبود، شهرستان طالقان، همجوار با امامزاده زید و ابراهیم و دارای حمام تاریخی، آبشار کر، مقبره ملانعیما ۷رکبودی

۷- روستای گیلیرد، شهرستان طالقان، همجوار خانه آیت الله طالقانی، دارای حمام عمومی و همجوارحاشیه رودخانه

۸- روستای هیو، شهرستان ساوجبلاغ، دارای آسیاب آبی حضرت عباس و آسیاب آبی حاج رحیم، وجود تپه باستانی گردان و تپه‌های طبیعی دو برادر، تپه باستانی حاج بیان، غارهای هیو

۹- روستای قلعه عظیم آباد، شهرستان ری، وجود قلعه

۱۰- روستای حاجی آباد عربها، شهرستان ورامین دارای بافت صفویه به بعد، همجوار قلعه حاجی آباد

۱۱- روستای رودافشان، شهرستان کرج، وجود غار رودافشان

۱۲- روستای ازبکی، شهرستان ساوجبلاغ، همجوار یان تپه، جیران تپه، مارال تپه، گرموش تپه و تپه ازبکی

ج) روستاهای هدف گردشگری در استان آذربایجان غربی و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سوله دوکل، بخش سیلوانا، دارای آبشار و طبیعت بکر

۲- روستای سهولان، بخش مرکزی مهاباد، دارای غار آبی تاریخی

۳- روستای احمد آباد تکاب، بخش تخت سلیمان، همجوار کوه زندان، آب گرم احمد آباد و محوطه تخت سلیمان(چهارمین اثر ثبت شده جهانی)

۴- روستای شلماش، بخش مرکزی سردشت، دارای آبشار شلماش و چشم اندازهای زیبا

۵- روستای حسنلو، بخش محمدیار نقده، همجوار تپه باستانی و سد مخزنی حسنلو

ح) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمانشاه و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای شالان، بخش کرند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۲- روستای خانقاه، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی

۳- روستای شمشیر، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های معماری و بافت تاریخی

۴- روستای پیران، بخش مرکزی سرپل ذهاب، دارای جاذبه‌های طبیعی

۵- روستای چرمله علیا، بخش مرکزی سنقر، همجوار منطقه زیست محیطی بدر و پریشان

۶- روستای سمنگان علیا، بخش مرکزی صحنه، دارای طبیعت زیبا

۷- روستای کلانتر، بخش مرکزی قصر شیرین، دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی.

ح) روستاهای هدف گردشگری در استان تهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای برگ جهان، دارای جاذبه‌های ، طبیعی طبیعت زیبا

منبع
.

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

تقسیم بندی کویرها و بیابانهای ایران

کویرها و بیابانهای ایران در سایت کویره و بیابانهای ایران به 5 قسمت تقسیم شده اند. هر بخش شامل اطلاعات دقیقی از نقاط مختلف کویری و بیابانی ایران می باشد که مورد تفکیک قرار گرفته اند. در ذیل به اختصار به این مناطق اشاره می شود :

کویر مرکزی از شمال به سلسله جبال البرز شرقی و کوه های بینالود از شرق به شهر عشق آباد و ازبک کوه  , از غرب به کویر کوچک و از جنوب به کویر لوت و کویرهای اطراف یزد و خور  محدود می شود .

کویر کوچک (کویر مسیله ) از شمال به کوههای البرز شرقی و مرکزی , از جنوب به کویر ریگ جن  , از غرب به کوههای مرکزی ایران و سلسله جبال کرکس و از غرب به کویر بزرگ محدود می شود . این کویر در بر گیرنده کویرهای مرنجاب , بند ریگ , دره نخجیر , کویر سمنان و دریاچه نمک آران , حوض سلطان و کوههایی همچون سیاه کوه , سفیدآب , کوه طلحه , کوه دم و کوه یخاب می باشد .

کویر ریگ جن حد فاصل کویر کوچک و کویرهای طبس و یزد می باشد . این کویر به علت دارا بودن مناطق وسیع باتلاقی , تپه های شنی بلند و ریگزارهای وسیع جزو صعب العبور ترین مناطق جهان می باشد که تا کنون عده محدودی از آن عبور کرده اند . کوه ملا هادی در این کویر قرار دارد .

مناطق کویری طبس و یزد جزو دیگر مناطق کویری ایران می باشند که حد فاصلی بین کویر لوت و کویر بزرگ محسوب می شوند .باتلاق گاوخونی در این منطقه واقع شده است .

کویر لوت یکی از صعب العبورترین نقاط جهان است . در قسمتهایی از این کویر هیچ موجود زنده ای حتی باکتری هم وجود ندارد . بنا بر گفتهبعضی از کارشناسان (دکتر پرویز کردوانی) گرمترین نقطه کره زمین در این منطقه قرار دارد . شهر کلوت ها در حاشیه غربی این کویر قرار گرفته است . این شهر خیالی حاصل فرسایش شدید زمین در اثر وزش باد می باشد که از دور شباهت زیادی به یک شهر بزرگ دارد .

منبع

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

تقسيم بندي جنگلهاي ايران براساس مناطق جغرافيايي

جنگلهاي شمال(هيركاني و ارسباران):    حدودا 80 گونه درختي و 50 گونه درختچه اي داره، پس فلور گياهيش غنيست.بصورت يك نوار باريك و بلند 800 در 20 الي 70 كيلومتري روي دامنه شمالي كوه البرز، از آستارا تا گليداغي كشيده شده.گسترش عموديش هم از سطح دريا شروع ميشه تا ارتفاع ماكزيمم 2800 متر .شمال ايران اقليم نيمه مديترانه اي داره يعني آب و هواش همونطور كه ميدونيم مرطوب و معتدله.پس بارندگيش هم بايد خوب باشه (متوسط سالي هزار ميليمتر؛ حداكثر2000 و حداقل600) منتها هرچي از سمت غرب به شرق ميريم بارندگي كمتر ميشه.ميدونيم كه بارندگي شمال در تمام طول سال منظم نيست.بهار و پاييز بيشتر بارندگي ميشه و تابستون كمتر.قسمت غرب جنگلهاي شمال يك ماه درسال خشكي دارن.قسمت مركز دوماه و شرق سه ماه.بيشترم قسمتهاي قشلاقي و جلگه اي فصل خشك دارن خيلي جاهاي شمال هستن كه اصلا فصل خشك ندارن(جاهاييكه ارتفاع 1000 متر و بالاتر دارن).با افزايش ارتفاع از سطح دريا، بارندگي ابتدا زياد ميشه و دوباره از يه ارتفاعي ببعد كم ميشه.ميتوني متوسط درجه حرارت جنگلهاي شمال رو پيش بيني كني؟ بين15 تا 18 درجه سانتيگراده حداكثر بين 28 تا 35 و حداقل 1 تا 4- هست.حالا من نميدونم چرا ميگن شمال برف نمياد! ولي زمستونا توي راشستان ها برف تا بيشتر از يه متر هم ميرسه.خاك جنگلهاي شمال تحول يافته س و تيپش هم يا راندزين يا قهوه اي جنگلي(آهكي/اتروف/هيدرومورف) و ارتفاعات بالاتر رانكر و جلگه ها هيدرومورف و آبرفتي هست.سنگ مادر اكثرا آهكي ژوراسيك و كرتاسه س بخاطر همينم ما توي طرح جنگلداري همه رو بدون آزمايش رو هوا نوشتيم آهكي! ايشالا كه شانس بياريم چون بعضي جاهاش ماسه و لوميه! ميدونستي جنگلهاي شمال شبيه جنگلهاي پهن برگ مخلوط اروپاي مركزي، شمال تركيه و قفقازه؟ تازه از نظر تعداد و تنوع غني تر هم هست. جنگلهاي شمال بطور طبيعي پيسه آ و كاج و لاريكس نداره.و بطور كلي سوزني برگ صنعتي نداره، علتش اينه كه در دوران سوم زمين شناسي يخچالها به اين منطقه وارد نشده ن.سرخدار و زربين رو بطور پراكنده در قسمتهاي مديترانه اي داره.در ارتفاعات و مراتع ييلاقي پيرو و ماي مرز هم ديده ميشه.همينطور نوش(سرو تبريزي و سرو خمره اي) در علي آباد گرگان، در شرق ارس هم داريم كه جزو جنگلهاي شمال محسوب نميشه.در اوايل دوران چهارم زمين شناسي هوا سردتر و بارندگي بيشتر شده و نتيجه ش گونه هاي كنوني شمال مثل راش هست.شمال يه سري جامعه بلوط - شمشاد داره كه چون در مناطق جلگه اي واقع شده ن و چوب خيلي خوبي دارن مورد بهره برداري شديد قرار گرفته ن و اكثرا تبديل شده ن به مزرعه يا باغ چاي و مركبات يا جاشون ويلا ساختن.يه سري هم جامعه بلوط - ممرزستان داره كه اكثرا روي شيبهاي جنوبي و آفتابگير قرار اينا هم مورد توجه چوپانها و جنگل نشينان قرار گرفتن و بهره برداري ميشن و هرچي گاوسرا و گوسفندسراس در دل اونها ساختن.در ضمن چوب بلوط به يه دردهايي ميخوره كه باعث شده اين دوتا جامعه بيشتر از راشستانها تخريب بشن.در دهه 20تا40 چوب بلوط رو بعنوان تخته بشكه صادر ميكردن يا براي تراورس راه اهن يا تخته لت مصرف ميشد.جامعه هاي لورستان و اوريستان هم در ارتفاعات بالا براي تامين چوب مورد نياز روستاييان ييلاق تخريب ميشن.حالا با اين همه تخريب بايد چيكار كرد؟ اولا بايد بهره برداري رو اصولي كرد كه تجديد حيات طبيعي بشه.ثانيا بايد جنگلهاي خراب رو درست كرد.با تجديد حيات طبيعي و مصنوعي(بذركاري و نهالكاري با گونه هاي بومي افرا،بلوط،توسكا...)  جنگلهاي ارسباران كه در شمال غربي ايران(شمال شرقي استان اذربايجان شرقي بين گيلان تا مرز آذربايجان) واقعند نيزجزو جنگلهاي شمال محسوب ميشوند. جنگلهايي هستن كوهستاني اما پهن برگ و مخلوط.يه چيزي بين حالت نم پسند جنگلهاي شمال و نيمه خشكي پسند استپ ها وجنگلهاي زاگرس. تخريب اونها بيش از جنگلهاي البرز هست.نمونه درختاش كرب/داغداغان/زبان گنجشك/اوري/سماق...هستن.

جنگلهاي زاگرس:    ميدونيم كه كوههاي زاگرس از شمالغرب تا جنوب غربي ايران كشيده شده ن.اين كوهها ابرهاي باران زا رو از درياي مديترانه جذب ميكنن و شرايط وجود جنگل رو پديد ميارن.اين جنگلها از پيرانشهرآذربايجان غربي شروع ميشه تا استان فارس.بيش از1000 در 50 الي 100كيلومتر هست اما بصورت منقطع.فقط در قسمت كوه بختياري پيوسته ميشه.مساحتش قديم بالاي 10 مليون هكتار بوده.بعد هي ازش بهره برداري كردن خرابش كردن تا الان نصف شده كه اونم بيشترش بلوط ايرانيه و باز يه سري بلوط ديگه.بين 400 تا600 ميليمتر بارش داره بيشتر در بهار و پاييز.ماكزيمم بارش رو ارتفاعات زردكوه و تونل كوهرنگ داره( تا سالي 1000ميليمتر).حرارت 12تا 18 درجه س و ارتفاعاتش زمستانها برف مياد.شمال زاگرس يخبندان هم داره.پس اقليمش ميشه مديترانه اي كه زمستانهاش سرد و تابستونهاش خشكه و اين خشكي ممكنه تا 4ماه هم برسه.خاكش در اثر فرسايش از بين رفته خيلي جاها سنگ مادر ديده ميشه.تيپ خاك راندزين،قهوه اي جنگلي، و ليتوسل با سنگ مادر آهكي كرتاسه.گونه هاشم خوشمزه ن! بادام/آلبالو/انجير/گردو/انار/توت/زيتون/ و مهمتر از همه انواع بلوط... جنوب و جنوب شرقي زاگرس از انواع بلوط فقط بلوط ايراني رو داره اما كردستان تعداد و تنوع بلوطش بيشتره.بطور كلي از پايين به بالا در جنگلهاي زاگرس 4 جامعه جنگلي قابل تفكيكه : 3200 متر جامعه ارس/ 1300 متر جامعه بلوط ايراني/ جامعه بادام بنه/ جامعه بادام(بخورك).....جنگلهاي زاگرس بخاطر قطع بي رويه و چراي دام شاخه زاد شده ن.و فقط قسمتهايي از كردستان و ياسوج بلوط دانه زاد دارن.جنگل تنك با تاج پوشش زير0/5 و حجم سرپاي 30 تا 50 مترمكعب.ميزان رويش حداكثر يك مترمكعب در هكتار درسال هست.درختها بخاطر قطع سرشاخه هاي شكل طبيعيشونو از دست داده ن و كوتاه و قطور با فاصله زياد از هم شده ن.بخاطر صدمه قدرت بذردهي ندارن اگرهم بذر بدن فاقد قوه ناميه س. اگر هم بذر سالم باشه يا حيوانات مثل گراز و موش يا حشرات اونو از بين ميبرن يا ميخورن بقيه بذرهاي سالم رو هم روستاييها جمع ميكنن.آخر اگر بذري باقي موند و سبز شد موقع چرا ميخورنش! پس تجديد حيات طبيعي عملا غيرممكنه.خب پس چيكار كنيم؟ دوتا راه هست. اگه جايي هنوز ميشه تجديد حيات طبيعي داشته باشيم بايد محصورش كنيم و عمليات پرورشي توش انجام بديم مثل تنك كردن و تقويت پايه هاي مادري و كلا شرايط رو براي تجديد حيات طبيعي آماده كنيم.و همزمان جنگلكاري هم بكنيم بصورت واكاري.اما اگه جايي ديگه تجديد حيات طبيعي امكان نداره با گونه هاي بومي جنگلكاريش كنيم.اگرم خواستيم گونه خارجي وارد كنيم حواسمون به سرماي زمستون و خشكي تابستون و سنگ مادر آهكي باشه.

جنگلهاي ايران و توراني (فلات مركزي):    خود اين جنگلها به دو دسته جنگلهاي بياباني و جنگلهاي كوهستاني فلات مركزي تقسيم ميشن.

يه سري منطقه خشك و نيمه خشك گرم و كم باران با خاك شورن كه اصولا غير جنگلي محسوب ميشن.اما چون خيلي وسيع(3مليون هكتار) و ناهموارن تنوع اقليمي شون  زياده و رويشهاي مختلف استپي و استپي كوهستاني و بياباني رو پديد آوردن.چون آب زير قشري در خاك وجود داره و گونه ها به گرما و خشكي و شوري مقاوم هستن، درخت و درختچه و بوته بوجود اومدن كه از لحاظ جنگل شناسي اينا واقعا جنگل نيستن ولي چون از آب و خاك و حيات وحش محافظت ميكنن اسمشونو گذاشتن جنگل.

جنگلهاي بياباني شامل مناطق كويري و نيمه كويري و استپي فلات كه در دشت هستن ميشه.اغلب درختچه و بوته داره.مثل تاغ و گز و اسكنبيل و قچ.مخلوط تاغ و گز هم جامعه تاغز رو اونجا بوجود ميارن.جاهاييكه آب يا رود زير قشري داره تراكم اين جوامع بيشتره.پوشش گياهي حاشيه كوير نمك و لوت رو كه خراب ميكنن باعث طوفان شن و تخريب روستاها و مزارع ميشه.گونه هاي اين منطقه اسماشون از همه بامزه تره! كلاه مير حسن/ ريش بز/ كاروان كش / شوره/ اسكنبيل/...

جنگلهاي كوهستاني فلات مركزي:    از 1500 متر به بالا شرايطش از بياباني بهتره.بارش بيشتر.حرارت كمتر.برف هم داره كه وقتي آب ميشه خاك رو مرطوب ميكنه.بخاطر اين شرايط بخصوص در شيب جنوبي البرز، كوهستانهاي آذربايجان، خراسان و كرمان و ...درخت و درختچه داريم. البته تنك.از ارتفاع 1300 متر تا1800 جامعه پسته و بادام داريم.و از 1700 تا 2500 جامعه ارس يا سرو كوهي داريم.نمونه گونه هاي اين منطقه شيرخشت/بادام/ بادام كوهي/زرشك/ارس/سيب/...هستن.پسته معمولي فقط در شمال شرقي خراسان نزديك مرز ايران و افغانستان(خواجه كلات) داريم.بنه و خنجوك رو اما در بيشتر قسمتها داريم.اون پسته اي كه بصورت آجيل ميخوريم حاصل پيوند پسته خوراكي با خنجوك يا پسته وحشيه كه در باغهاي كرمان و رفسنجان و كرمان كاشته ميشه.پسته ميتونه بخوبي سرما و خشكي رو تحمل كنه.در كوههاي مكران ارس گونه غالب و تنها سوزني برگ بومي ايرانه كه اينجا ظاهر ميشه.يكي از رويشگاههاي جالب ارس دره گوه گنو نزديك بندر عباسه كه با زيتون ظاهر ميشه.دامنه جنوبي البرز و كوههاي شمال آذربايجان تا دامنه آرارات تا تركيه بجز ارس گونه هاي ديگه سرو كوهي رو هم داره.(گونه هاي سرو كوهي : ارس/چتنه/سرو كوهي/اردوج/پيرو/ماي مرز/لمبير) همراه با سرو كوهي زرشك و شيرخشت و زالزالك و...هم داريم.اين جنگلها براي چراي تابستانه ييلاق خوبن بخاطر همين تخريب شدن.

جنگلهاي ساحل خليج فارس و درياي عمان:    بطور پراكنده گاهي متراكم گاهي تنك در خوزستان و بوشهر و هرمزگان و جنوب سيستان بلوچستان جزاير تنگه هرمز و خليج فارس قرار گرفته .اقليم نيمه استوايي داره.يعني خشك و گرمسيريه يخبندان هم نداره. خاكش شور و آهكيه.خرما هم كه خوراك اين جنگلاس!ديگه كناروشيشم و كهورك و جغجغه وكرت هم داره.اطراف سيرجان و بم زيتون هم داره.تازه اينجا مانگرو هم داريم.بين بندر لنگه و بندر عباس، قشم و چاه بهار و ميناب.حفظ مانگروها از نظر صنعتي واكولوژيك و حفظ تالابهاي ساحلي  مهمه.

منبع

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

فهرست کوه های ایران

آ

الف

ب

 پ

 ت

ث

 ج

چ

 ح


 خ


 د

 ر


 ز


ژ

 س

ش


 ص


ض

 ط


ظ

ع

 غ


 ف


 ق

ک

گ


 ل


م


 ن


و


 ه


ی

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۳

تصاویری دیدنی از تالاب گاوخونی و ارگ تاریخی قورتان

 

 

گروه و موسسه کوهنوردی و طیبعت گردی اسپادانا

تصاویر ارگ قورتان و تالاب گاوخونی

 

 

          

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

خالی

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

درباره ما

سلامی گرم خدمت تمام دوستان و کسانی که به این کلبه کوچک سر زده­اند دارم. گروه کوهنوردی و طبیعت گردی اسپادانا موسسه­ای ورزشی است که با بهره­گیری از نیروهای جوان و متخصص سعی در اجرای برنامه­های کوهنوردی و طبیعت­گردی مطابق با اهداف خود را دارد. اهداف گروه به شرح زیر می­باشد:

- اجرای برنامه­های ورزشی و تفریحی در محیط­های طبیعی مطابق با استاندارهای گردشگری و زیست محیطی

- ارتقای فرهنگ گردشگری پایدار بوسیله آموزش در هنگام اجرای برنامه

- کمک در حفظ فرهنگ مردم مناطق کوهستانی و کویر نشین      

- آموزش فواید حفظ محیط زیست سکونت­گاه خود به ساکنان محلی مناطق طبیعی

- شناسایی مناطق طبیعی و کشف پتانسیل­های آن

- کمک به محیط زیست با برگزاری اردوها و همایش­ها و آگاه ساختن مردم از فجایع زیست محیطی و خطر آلودگی آب و هوا

- همکاری با موسسات و مراکز علمی جهت پیش برد اهداف گردشگری و زیست محیطی

با نظرات خود راهنما و همراه ما باشید

 

تماس با ما

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

تور های جاری

 

۲ مهر ۱۳۸۹

            کوهپیمایی و صعود به قله کرگز

۹ مهر ۱۳۸۹ (۴ روزه)

            جنگل پیمایی کجور به سیسنگان

۱۶ مهر ۱۳۸۹

تماشای شگفتی های درون زمین در سفر به غار دنگزلو

۲۳ مهر ۱۳۸۹

            سفر به شهر تاریخی نوش آباد

۷ آبان ۱۳۸۹

تماشای شاهکارهای طبیعت در بازی آب و سنگ در سفر به غار کهک

۱۴ آبان ۱۳۸۹

کوهپیمایی و صعود به قله کلار

۲۶ تا ۲۸ آبان ۱۳۸۹

تماشای بازی رنگ ها در سفری خیال انگیز به جنگل ابر

 

تلفن  جهت تماس جهت شرکت در برنامه ها: ۰۹۱۳۲۲۵۴۴۵۷ معینی

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

غارها

 

غار و غار نوردی

بدون تردید غار نوردی با تمامی رشته ها و زیر شاخه های ورزشی کوهنوردی تفاوت دارد ، زیرا در این رشته ، قبل از هر گونه اقدامی ، کسب تجربه کافی و مهارتهای لازم برای غارنوردی ضروری است و به حداقل دو سال زمان نیاز دارد.

سفر به شگفتی های زمین در برنامه غار آبی سراب

گزارش برنامه غار خاصه تراش

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

پیوندها

در این قسمت لینک های متعددی از گروه ها موسسات آژانس ها و دیگر ارگان های مرتبط با کوهنوردی و طبیعت گردی وجود دارد. امیدواریم که شما دوستان عزیز بتوانید با استفاده از این وبلاگ ها و وب سایتها اطلاعات و ارتباطات خود را وسیع تر نمایید.

در این سایت لینکها به صورت زیر دسته بندی شده اند.

گروه های کوهنوردی و طبیعت گردی

موسسات طبیعت گردی

روستاها و شهرها

آموزشی

آژانس های مسافرتی

سازمان های مرتبط با گردشگری

سایر خدمات خدمات گردشگری

مطبوعات گردشگری

عکاسی

تشکل های صنفی

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۱

مناطق حفاظت شده

انواع مناطق حفاظت شده

مناطق حفاظت شده به چهار دسته کالی زیر تقسیم می شوند

۱- پارک ملی       ۲- اثر طبیعی ملی     ۳- پناهگاه حیات وحش         ۴- مناطق حفاظت شده

 

منطقه حفاظت شده خارتوران (پارک ملی توران)

منطقه خارتوران در منتهي اليه شرق استان سمنان ود ر250 كيلومتر ي جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است. روستاي رضا آباد با جمعيتي بالغ بر 63 خانوار و 320 نفر ( سال 1377) در اين منطقه ودر مجاورت تپه هاي ماسه اي قرار دارد و توسط دو جاده خاكي به طول 35 و50 كيلومتر به احمداباد در جنوب ومزينان در شمال ارتباط دارد

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۰

فهرست تالابهای ایران

تعریف تالاب:

تا کنون بیش از 50 تعریف مختلف برای تالاب مورد استفاده قرار گرفته که با وجود همه تعاریف و دیدگاههای مختلف اولین تعریف علمی تالاب توسط کنوانسیون بین المللی رامسر ارائه شده. بر اساس این تعریف تالاب شامل مناطق مردابی ، آب مانده ؛ نم زارهای سیاه و باتلاقی ، برکه های مصنوعی یا طبیعی که به طور دایم و یا موقت دارای آی ساکن یا روانريا، شیرین ،شور یا نیمه شور هستند و یا مناطقی از سواحل دریا که در هنگام جذر ارتفاع آب در آنها بیش از 6 متر نباشد، است .با توجه به نافص بودن تعریف فوق که بعضا" دارای نقاط مبهمی بود و فهم کامل آن برای همگان مشکل می نمود کمیسیون تالابهای کشور در سال 1362 تعریف دیگری را به شرح ذیل از تالابها عنوان کرد که نسبت به بقیه کامل تر و تا درک بهتری همراه است : " تالاب ناحیه ای از مظاهر طبیعی و خدادی است که در روند پیدایش ، خاک آن توسط آبهای سطحی  زیر زمینی به صورت اشباع شده درآمده و در طی یک دوره کافی و شرایط عادی محیطی تشکیل شده است و دارای توالی زیستی می باشد . این مجموعه دارای جوامعی از گیاهان  جمعیت هایی از جانوران ویژه است که امکان سازگاری در چنین نقاطی را دارند .

منبع:حبیب ا... نجاری ، 1382، تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان، انتشارات  سازمان حفاظت از محیط زیست .

تالاب گاوخونی

تالاب بند علی خان

تالاب بین المللی چغاخور بلداجی

تالاب گندمان

تالاب سولقان

تالاب انزلی

تالاب شادگان

تالاب آلاگل

تالاب زردابه

تالاب کیاکلایه

 

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۹

چشمه ها و آبشارها

آبشارها

آبشار دره عشق

آبشار شیر آباد

 

----------------------------------------------------------------

چشمه ها

چشمه و دریاچه گل رامیان

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۹

حیات وحش

 سمندر

سَمَندَر یا آتَشخوار یکی از انواع دوزیستان است و از دوره ژوراسیک تا به امروز بر روی کره زمین در حال زیست می­باشد

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۹

شهرها و روستاها

 

نحوه شکل گیری روستاها

سکونت گاههای انسانی، تحت شرایط خاص محیطی و جغرافیايی و به اقتضای عوامل مؤثر در شکل گیری آنها، بوجود آمده اند. در آغاز تاریخ، بطور کلی درکنار رودخانه ها و دریاچه های بزرگ و يا هر جا که آب و خاک مناسب وجود داشته، مراكز سكونت انساني شكل گرفته است. اما در ایران، پس از انتقال مراکز عمده سکونتی به قسمتهای مرکزی فلات ایران در طول هزاره اول پیش از میلاد، مسئله تامین آب مورد نیاز آشامیدنی و نیز آبیاری به شکل تازه ای مطرح شد و در این میان، استخراج آبهای پنهانی و زيرزميني ، اهمیت خاصی يافت.

بعضی از روستاهای گردشگری ایران

استان اصفهان

استان چهار محال و بختیاری

استان گلستان

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۳

جشن ها و آیین های ایرانی

 اورامان و مراسم پیر شالیار

در انتهای جاده آسفالته اورامان به جایی می رسی که پشت بام خانه ای، حیاط خانه ای دیگر است. این جا اورامان تخت است. روستایی با قدمت چند صد ساله، با فرهنگ و آدابی که یادگار دوران زرتشت است آیین اهوراستایی هنوز در حافظه تاریخی برخاسته از نیاکان مردم این منطقه، جای دارد و آن را پاس می دارند.

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۳

تورهای اجرا شده

 

صعود به قله کلار

سفر به شهر تاریخی نوش آباد

سفر به غار دنگزلو

برنامه پاکسازی غار کلهرود

سفر به قلب جنگل های شمال ایران در برنامه جنگل نوردی کجور به سیسنگان

گام گذاشتن بر بلندترین قله ایران و نماد استواری ایران زمین در صعود به قله دماوند 

شبی خاطره انگیز در شب مانی بر روی قله کرکس

دمی همراه با سالمندان در بازدید از آسایشگاه سالمندان

سفر به آبشار زیبای پونه زار در شهرستان فریدونشهر

سفر چهار روزه به استان گلستان به همراه بازدید از گل رامیان و آبشار شیر آباد

سفر به شگفتی های زمین در برنامه غار آبی سراب

سفری یک روزه به بی بی سیدان

سفری سه ونیم روزه به استان گیلان به همراه بازدید از ماسوله قلعه رودخان و ییلاق للندیز

کوهنوردی در کوهستان کرکس از مسیر اوره

سفر یک روزه به آی دق میش

تور سه و نیم روزه استان مازنداران به همراه بازدید از چشمه های باداب سورت و آبشار گزو

تور یک روزه برزک

تور چهار روزه کرمانشاه- هورامان

برنامه یک روزه دشت لاله ها

برنامه یک و نیم روزه دره عشق

تور یک روزه نطنز

تور یک روزه تالاب گاوخونی

تور یک روزه پیست اسکی

تور دو روزه یزد به مناسبت جشن سده

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

تماس با ما

کد تماس با ما

در ديگر سايتها

" پيوندها"


Powered By
BLOGFA.COM